W dniach 21-22 listopada 2024 roku w Warszawie odbyło się szkolenie REPowerEU, które miało na celu wsparcie administracji lokalnej w zakresie zielonej i energetycznej transformacji. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządów województwa mazowieckiego. Program szkolenia skupiał się na procedurach prawnych, strategiach planowania oraz praktycznych aspektach wdrażania odnawialnych źródeł energii (OZE) i adaptacji do zmian klimatycznych.
Pierwszego dnia wykład rozpoczął prof. dr hab. Krzysztof Pikoń z Politechniki Śląskiej, który szczegółowo przedstawił podstawy prawne polityki klimatycznej w Polsce. Zajął się również tematem energetyki społecznej, omawiając proces tworzenia spółdzielni energetycznych oraz procedurę rejestracji umów z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD). Następnie, dr Jędrzej Bujny, radca prawny, skupił się na roli gmin w wdrażaniu odnawialnych źródeł energii, omawiając obowiązki samorządów związane z wydawaniem pozwoleń na inwestycje w OZE oraz budowę sieci dystrybucyjnych. Szczególną uwagę zwrócił na postępowania środowiskowe, w tym wymagane raporty o oddziaływaniu przedsięwzięć na środowisko. W drugiej części dnia dr Bujny omówił zmiany w przepisach dotyczące przyśpieszonego rozwoju OZE, wskazując na nowe procedury oraz ułatwienia w realizacji takich inwestycji.
Drugi dzień szkolenia poświęcony był metodyce planowania zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej. Wykład poprowadził dr hab. inż. Karol Sztekler z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który zaprezentował kluczowe zasady opracowywania strategii wspierających lokalne samorządy w realizacji polityk proekologicznych. Następnie dr inż. Szymon Sobek z Politechniki Śląskiej omówił procedury środowiskowe związane z inwestycjami w OZE, wskazując na typowe błędy oraz zmiany w przepisach, które mają ułatwić realizację projektów w obszarach przyspieszonego rozwoju OZE. Ostatni wykład poprowadził Andrzej Gołdasz z Akademii Górniczo-Hutniczej, który skupił się na zielono-niebieskiej infrastrukturze i działaniach adaptacyjnych do zmian klimatycznych. Przedstawił strategie mitygacyjne, a także zaprezentował najlepsze praktyki w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatycznych w przestrzeniach zurbanizowanych.
Szkolenie było okazją do zdobycia praktycznej wiedzy na temat najnowszych rozwiązań prawnych, procedur inwestycyjnych oraz narzędzi strategicznych, które wspierają transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatycznych. Dzięki wykładom ekspertów i wymianie doświadczeń, uczestnicy zyskali cenne informacje, które pomogą im w skutecznym wdrażaniu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w swoich samorządach.


