Kompendium wiedzy na temat transformacji energetycznej JST

Wyrównany koszt energii pozyskanej z wydajnych farm fotowoltaicznych, czy źródeł wiatrowych jest już obecnie niższy niż najbardziej efektywnych technologii opartych o paliwa kopalne. Biorąc pod uwagę tą i inne znaczące korzyści, charakterystykę OZE oraz istniejącą legislację należy stwierdzić, że również jednostki samorządu terytorialnego muszą aktywnie wykorzystać szansę, którą niesie obecnie trwająca transformacja energetyczna. Niestety na drodze do aktywnego wdrażania OZE w samorządach stoi obecnie brak know-how, wynikający ze stosunkowej nowości samego procesu jak i narzędzi transformacji energetycznej w Polsce. W sytuacji braku doświadczenia i odpowiedniej wiedzy samorządy często są niechętne do uczestniczenia w tego typu projektach mimo ich niebagatelnych korzyści.


“Kompendium wiedzy na temat transformacji energetycznej JST” ma za zadanie wypełnić luki w podstawowej wiedzy urzędników samorządowych na temat energetyki odnawialnej. Ma na celu zapoznanie JST z podstawowymi zagadnieniami wdrażania projektów OZE, stanu prawnego, planowania przestrzennego, procedur wydawania pozwoleń oraz dobrych praktyk wdrażania OZE w postaci studiów przypadków. Publikacja w sposób holistyczny zapoznaje czytelnika z podstawowymi aspektami energetyki odnawialnej z perspektywy samorządu.

W kompendium omawiane są:

  • Rola samorządów w transformacji energetycznej i korzyści, które można z niej uzyskać.
  • Ramy prawne oraz procedury wdrażania projektów OZE przez samorządy.
  • Ocena potencjału JST we wdrażaniu OZE.
  • Charakterystyka sieci energetycznych w Polsce i jej znaczenie dla projektów OZE,
  • Konieczność i rola współpracy z interesariuszami
  • Kluczowe kwestie dla wdrażania OZE w samorządach, w tym sposoby zapobiegania wahaniom pozyskiwanej energii odnawialnej.
  • Aktualne trendy w energetyce odnawialnej.
  • Najlepsze praktyki wdrażania projektów OZE przez samorządy.
  • Wyzwania i zmiany spodziewane w przyszłości w projektach OZE.
  • Podstawowe pytania i odpowiedzi.

Mamy nadzieje, że to kompendium przekona samorządy do aktywnego wdrażania odnawialnych źródeł energii oraz pokaże ścieżki jak można to robić. Wszak OZE stanowią fundament zrównoważonej przyszłości naszej planety, a lokalne samorządy terytorialne odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Mają one wyjątkowy potencjał, by być liderami transformacji energetycznej na poziomie regionalnym, ale o łącznym znaczeniu krajowym, a nawet międzynarodowym.