Praktyczne przykłady

Odkryj, jak wdrożyć transformację energetyczną
w realnych projektach.

Studia przypadków

Przykłady sukcesów w realizacji projektów związanych z OZE
i efektywnością energetyczną.

  • Park Zielonej Energii w Gliwicach

    Park Zielonej Energii to przykład ekologicznego zagospodarowania odpadów komunalnych w celu produkcji dodatkowej energii elektrycznej i ciepła. Jednocześnie pozwoli na zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i emisji gazów cieplarnianych oraz na ograniczenie zużycia wody i zwiększenie efektywności miejskiego systemu ciepłowniczego. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, do 2035 r. na składowiska trafić może nie więcej niż 10 proc. zebranych odpadów komunalnych. Na…

    Czytaj więcej
  • Dekarbonizacja i dążenie do niezależności energetycznej w Bydgoszczy

    Wzrost cen energii spowodował, że władze miasta szukają sposobu, aby stworzyć samodzielny system energetyczny. Równocześnie prowadzi inwestycje w efektywność, dekarbonizację i własne źródła OZE. Miasto Bydgoszcz, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego, to aktywny członek Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, a od listopada 2011 r. sygnatariusz Porozumienia Burmistrzów, który realizuje wszechstronne działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Rosnące ceny energii…

    Czytaj więcej
  • Spółdzielnia energetyczna: sposób na transformację Ziemi Kłodzkiej

    Instytucja spółdzielni energetycznej jest w Polsce względną nowością, ale to promowany przez Unię Europejską model działania, który doskonale sprawdza się jako element zielonej transformacji, dążenia do samodzielności energetycznej oraz optymalizacji kosztów. Instytucja spółdzielni energetycznej została wprowadzona do polskiego prawa dzięki dyrektywie Unii Europejskiej z maja 2019 roku, która zawarta była w pakiecie “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. W jej myśl…

    Czytaj więcej
  • Zielona Rewolucja w Jaworze dzięki budowie zielono-niebieskiej infrastruktury

    Elementem zielonej transformacji jest walka ze skutkami długookresowego korzystania z paliw kopalnych. Dlatego, oprócz inwestycji bezpośrednio związanych z efektywnością energetyczną, czy zmianą źródeł energii, tak istotne są projekty w zakresie lokalnej adaptacji do zmian klimatycznych. Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej dotkniętych przez skutki zmian klimatu regionów w Polsce. Ze względy na rosnące temperatury i pogłębiający się deficyt opadów obserwuje…

    Czytaj więcej
  • Kazimierz Biskupi: pierwsza gmina kupująca 100 proc. energii z OZE

    Na terenie gminy działała niegdyś kopalnia węgla brunatnego. Dziś jest prawdopodobnie pierwszą w Polsce gminą, która wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku. Kiedyś na terenie Kazimierza Biskupiego działała Kopalnia Węgla Brunatnego Konin. Obecnie gmina, wraz z całą Wielkopolską Wschodnią oraz Grupą Kapitałową ZE PAK, przechodzi kompleksową transformację energetyczną. Cały…

    Czytaj więcej
  • Kisielice: pierwsza w Polsce gmina samowystarczalna energetycznie

    Utworzenie gminy niepotrzebującej zewnętrznego zasilania do własnego funkcjonowania jest wyzwaniem wymagającym wielu przygotowań oraz inwestycji. Nie mniej istotna jest konsekwencja i uzyskanie wsparcia mieszkańców. To udało się już wiele lat temu gminie Kisielice w województwie warmińsko-mazurskim. Działania zmierzające do uzyskania samowystarczalności energetycznej (oczywiście – jak na razie – teoretycznej, gdyż wytworzona energia musi trafiać do sieci energetycznej) w Kisielicach w…

    Czytaj więcej

Zrealizowane projekty

Prezentacja zakończonych inwestycji wspierających
cele zielonej transformacji.

Rozwiązania na miarę

Dedykowane strategie i technologie dostosowane
do specyficznych potrzeb.