Utworzenie gminy niepotrzebującej zewnętrznego zasilania do własnego funkcjonowania jest wyzwaniem wymagającym wielu przygotowań oraz inwestycji. Nie mniej istotna jest konsekwencja i uzyskanie wsparcia mieszkańców. To udało się już wiele lat temu gminie Kisielice w województwie warmińsko-mazurskim.
Działania zmierzające do uzyskania samowystarczalności energetycznej (oczywiście – jak na razie – teoretycznej, gdyż wytworzona energia musi trafiać do sieci energetycznej) w Kisielicach w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęły się już w 1998 r. Wówczas to zmieniony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić budowę na terenie gminy elektrowni wiatrowych, a następnie przeprowadzono szeroko zakrojone akcje informacyjne i edukacyjne wśród społeczności lokalnej. Później nastąpił niemal 20-letni okres stopniowych inwestycji, które doprowadziły do uznania gminy za samowystarczalną energetycznie, w dodatku wytwarzającą energię w 100 procentach z odnawialnych źródeł.
Inwestycje rozpoczęto od zmiany systemu zasilania miejskiej ciepłowni i zastąpienia węgla biomasą ze słomy skupowanej od lokalnych rolników. Wytwarza ona 6 MW energii, dzięki czemu zlikwidowano wiele tradycyjnych kotłowni zasilanych węglem. Następnie zaczęto inwestować w nowe źródła energii, budując kompleksowy system powiązanych ze sobą i wzajemnie się uzupełniających elementów infrastruktury energetycznej. Kluczowe były jednak inwestycje w farmy fotowoltaiczne, a następnie w elektrownie wiatrowe. Władze gminy postawiły przede wszystkim na energię z wiatru, ze względu na doskonałe warunki dla wytwarzania energii wiatrowej (wg zrealizowanych badań średnia prędkość wiatru na wysokości 85 m to 6,3 m/s).
Uruchomiona w 2007 r. farma wiatrowa Kisielice I (PGE) złożyła się w sumie na 27 elektrowni wiatrowych, każda o mocy ponad 1500 MW (w sumie 41,190 MW), a stworzona 10 lat później farma Kisielice II to 6 turbin o mocy 2,070 MW każda (w sumie 12,420 MW). W międzyczasie, w 2014 r., władze otworzyły również biogazownię rolniczą o mocy elektrycznej 0,99 MW, produkującą rocznie 8 tys. MWh energii elektrycznej oraz 8,25 MWh energii cieplej, gdzie do produkcji energii wykorzystuje się kiszonkę kukurydzy – również nabywanej u lokalnych rolników – z około 500 hektarów upraw.
Kisielice, będące aktywnym członkiem Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, stały się w efekcie tych inwestycji jednym z największych w Polsce skupisk energetyki wiatrowej. Gmina wydała łącznie na inwestycje związane z energią odnawialną prawie 17 mln zł, ale zdecydowana większość środków pochodziła z funduszy unijnych. Sam prąd wytwarzany w elektrowniach wiatrowych z ogromną nadwyżką mógłby pokryć zapotrzebowanie około 6 tys. mieszkańców gminy – produkowanej energii wystarczyłoby nawet dla 26 tys. gospodarstw domowych. Samowystarczalność w przypadku prądu jest – jak dotychczas – czysto teoretyczna, gdyż w związku z obowiązującym w Polsce prawem, trafia on do sieci ogólnopolskiej, a dopiero potem do mieszkańców, w związku z czym płacą oni za prąd ceny rynkowe, niemniej jednak – dzięki produkcji energii równoważnej zużyciu – gmina i mieszkańcy odnoszą ogromne korzyści finansowe. Działania władz sprawiły, że rachunki za ogrzewanie są na terenie miasta i gminy nawet dwu-trzykrotnie niższe niż gdzie indziej.
Poza tym, mieszkańcy uczestniczą aktywnie w systemie i na nim zarabiają, dostarczając biopaliwa – słomę i kiszkę kukurydzianą. Rolnicy zarabiają również na wynagrodzeniu za dzierżawę swoich terenów, na których terenie powstały wiatraki. Na podatkach od wiatraków należących do prywatnych przedsiębiorców zarabia też sama gmina. Jej działania przyniosły również oczywiste korzyści ekologiczne – dzięki inwestycjom w OZE łączna emisja dwutlenku węgla w gminie zmniejszyła się nawet o 200 tys. ton rocznie.
Działania władz samorządowych, zarówno w kwestii inwestycji w OZE, jak i edukacji oraz współpracy z lokalną społecznością, zostały dostrzeżone zarówno w kraju, jak i zagranicą – już w 2014 r. Gmina Kisielice wygrała europejski konkurs “Sustainable Energy Europe Awards” w kategorii ManageEnergy.