Na terenie gminy działała niegdyś kopalnia węgla brunatnego. Dziś jest prawdopodobnie pierwszą w Polsce gminą, która wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku.
Kiedyś na terenie Kazimierza Biskupiego działała Kopalnia Węgla Brunatnego Konin. Obecnie gmina, wraz z całą Wielkopolską Wschodnią oraz Grupą Kapitałową ZE PAK, przechodzi kompleksową transformację energetyczną. Cały region powoli rezygnuje z wydobycia węgla brunatnego i energetyki opartej na paliwach kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Kazimierz Biskupi jest w tym procesie najbardziej zaawansowany. Celem samorządu jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.
Gmina od początku jest aktywnie zaangażowana w Program Priorytetowy “Czyste Powietrze” – największy w Europie projekt podnoszenia efektywności energetycznej budynków i zmniejszania emisji zanieczyszczeń do powietrza – oraz jest beneficjentem procesu transformacji prowadzonego przez GK ZE PAK. To w Kazimierzu Biskupim, po zakończeniu eksploatacji złoża węgla brunatnego w Kopalni Węgla Brunatnego Konin, ulokowane zostały bowiem farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne GK ZE PAK. W tym przypadku transformacja energetyczna okazała się przykładem realizacji strategii „sprawiedliwej transformacji”, gdyż 240 mieszkańców gminy Kazimierz Biskupi jest nadal zatrudnionych w Grupie Kapitałowej ZE PAK, co stanowi blisko 9 proc. całej załogi.
Od 1 stycznia 2024 roku Gmina Kazimierz Biskupi, Gminny Ośrodek Kultury oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kazimierzu Biskupim dołączyły do grona podmiotów w skali ogólnopolskiej, które nabywają i wykorzystują jedynie zieloną energię. Kazimierz Biskupi, jako pierwszy samorząd w Polsce, otrzymał zielony certyfikat potwierdzający wykorzystanie energii elektrycznej wyłącznie z odnawialnych źródeł. Umowę na dostarczanie energii elektrycznej samorząd podpisał ze spółką PAK-VOLT wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej ZE PAK S.A. Spółka dostarcza gminie energię na poziomie niemal 2,5 tys. MWh miesięcznie. Umowa obowiązuje do końca 2031 roku. Dostarczana energia elektryczna wytwarzana jest wyłącznie z odnawialnych źródeł – spalania biomasy oraz z elektrowni wiatrowych i słonecznych. Wykorzystanie zielonej energii wytwarzanej przez ZE PAK pozwoliło przynieść nie tylko korzyści dla środowiska, ale także dla budżetu gminy. To pokazuje, że sprawiedliwa transformacja jest możliwa i jest również szansą na oszczędności. Gmina szacuje, że podpisana umowa da jej ponad 600 tys. zł oszczędności. Pieniądze mają zostać przeznaczone na kolejne inwestycje, które zmniejszą zużycie prądu, np. wymianę latarni na energooszczędne.
Precedensowe postępowanie w ramach Prawa Zamówień Publicznych pozwoliło nie tylko uzyskać znaczne oszczędności w zakresie kosztów nabywanej energii, ale przede wszystkim zapewnić stabilność cen energii w przyszłości. W gminie zakończono również projekt montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach oświatowych na terenie gminy. W ramach konkursu finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa – tak zwanych “Funduszy Norweskich” – gmina zajęła dziewiąte miejsce spośród 213 zgłoszeń, pozyskując 2,3 mln zł na poprawę efektywności energetycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w miejscowości Kozarzew. Ponadto 8 z 9 budynków oświatowych i świetlic oraz hala sportowa w gminie Kazimierz Biskupi posiadają zainstalowane panele fotowoltaiczne, które przyczyniają się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz poprawy efektywności energetycznej szkół. Produkcja prądu z ogniw z zapasem pokrywa roczne zapotrzebowanie wszystkich obiektów. Poprzez zaangażowanie firmy Ørsted, ostatni z nich zostanie wyposażony w tego typu instalację, dzięki czemu wszystkie placówki w gminie Kazimierz Biskupi będą zużywać wyłącznie zieloną energię. Ta inwestycja to realizacja oczekiwań wynikających z tzw. “dyrektywy budynkowej” (EPBD), która zakłada montaż odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej. Kazimierz Biskupi dzięki podejmowanym działaniom i współpracy ze stroną gospodarczą wyprzedza zapisy tej dyrektywy o kilka lat, będąc jednym z liderów transformacji regionu Wielkopolski Wschodniej. Tego typu instalacje przyczyniają się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, a jednocześnie do zmniejszenia kosztów funkcjonowania tego typu obiektów.